PREZENTĀCIJA: Par alkohola un smēķēšanas nāvējošo ietekmi

Prezentācijas teksts par alkohola un smēķēšanas nāvējošo ietekmi uz cilvēka veselību. Sastādīts jauniešu un nezinātāju, kādi ir lielākais Latvijas iedzīvotāju vairums, informēšanai.

1. Galvenais īsumā

Alkohols un cigaretes ir INDE (nogalina pakāpeniski). Alkohols un cigaretes ir NARKOTIKAS (rada «dullu» galvu un fizisku/psiholoģisku atkarību). NEDRĪKST LIETOT NEKĀDOS DAUDZUMOS JO ĪPAŠI SIEVIETES.

Alkohols iznīcina smadzeņu šūnas. Alkohols ir galvenais mirstības un kroplu bērnu dzimšanas iemesls. Alkohols izraisa asinsvadu un sirds slimības. Alkohols + cigaretes = daudzkārt kaitīgāk nekā katrs atsevišķi. Smēķēšana izraisa vēzi, asinsvadu nosprostošanos (galējā fāzē gangrēnu un locekļu amputāciju) un vīriešiem IMPOTENCI.

2.Kas ir alkohols?

ALKOHOLS – etilspirtu (C2H5OH) saturoši dzērieni (šņabis, viskijs, konjaks, vīni, šampanietis, alus u.c.).

Etilspirts (spirts) ir nāvējoša inde. Ja cilvēks izlieto vairāk kā 8g/kg, tad viņš mirst. Piemēram, ja 60 kg smags cilvēks izdzer 480g tīra spirta viņš mirst. Etilspirts darbojas kā narkoze (4-6g/kg). Agrāk izmantoja medicīnā, bet no tā atteicās, jo alkoholam ir ļoti šaurs narkotiskais slieksnis (viegli kļūdīties ar devu – līdz noteiktā izdzertam daudzumam vēl sāp, bet pēc iestājas nāve)

3.Kā darbojas alkohols

Cilvēks sastāv no miljardiem šūnu, kuras nepārtraukti atjaunojas. Katra šūna ir pieslēgta asinsvadu sistēmai, pa kuru līdz katrai šūnai tiek nogādāts skābeklis un barības vielas, kā arī aiznestas projām nevajadzīgās vielas (ķīmisko reakciju blakusprodukti). Skābekļa nogādi un CO2 aizvadi veic sarkanie asinsķermenīši – eritrocīti. Eritrocīti satur hemoglobīnu (sarkanu pigmentu, kurš satur dzelzi), kurš piesaista skābekli. Eritrocīti veidojas kaulu smadzenēs – apmēram 2,5 miljoni sekundē un tie dzīvo apmēram 100-120 dienas. Eritrocīti sastāda apmēram 1/4 daļu no visām šūnām. Eritrocītiem nav kodola. Eritrocītu veidošanai nepieciešamās vielas – Fe, Cu, Zn, CO, Mg, vitamīni B12, B6 un B2, folskābe, olbaltumvielas. ASINSRITE – galvenais dzīvību nodrošinošais process.

Iedzerot alkoholu, tas izšķīst asinīs un daļai eritrocītu atņem negatīvo lādiņu, kā rezultātā eritrocīti salīp ķekaros (10-100 eritrocīti katrā ķekarā). Alkohola ietekmē radušies eritrocītu ķekari NOSPROSTO ASINSVADUS !!!

Cilvēka smadzenēs ir 10-20 miljardi (caurmērā 15) neironu (smadzeņu šūnu), kas koordinē un nosaka visu organisma darbu. Cilvēka veselība un spējas pirmkārt atkarīga no smadzenēm (neironudaudzuma, to veiktspējas, saiknes starp neironiem). Katra smadzeņu šūna, līdzīgi kā citas šūnas, ir pieslēgta asinsvadu sistēmai ar mikroasinsvadiem – mikrokapilāriem caur kuriem var iziet tikai viens eritrocīts.

00402_Alkohola_ietekme

Alkohola lietošanas rezultātā radušies eritrocītu ķekari nosprosto smadzeņu šūnas barojošos asinsvadus un nosprostotās smadzeņu šūnas 7 sekunžu laikā, nesaņemot barību, neatgriezeniski mirst. Smadzeņu šūnu iznīcināšanas process arī rada reibuma stāvokli (smadzeņu šūnas neatjaunojas). ALKOHOLS jebkuros daudzumos IZNĪCINA SMADZEŅU ŠŪNAS!!! Jo vairāk un biežāk cilvēks lieto alkoholu, jo stulbāks kļūst!!! Katrs izdzertais alkohola malks padara stulbāku!!!

4.Abstinences sindroms (paģiras, pohas)

Pēc liela alkohola daudzuma lietošanas cilvēka galva ir pilna ar mirušām smadzeņu šūnām, kuras pēc kāda laika sāk pūt, izraisot galvassāpes. Lai nesaindētu smadzenes un visu organismu, organisms izmanto savas šķidruma rezerves, lai aizvadītu un izvadītu mirušās un pūstošās smadzeņu šūnas (tāpēc pēc iedzeršanām arī gribas dzert). Tas, kurš lieto alkoholu, vēlāk burtiskā nozīmē izčurā savas smadzenes!!!

5.Smadzeņu izskats

Alkohola lietošanas rezultātā smadzeņu apjoms samazinās (saraujas un sačokurojas). Pietiekami ievērojami atšķiras vispār nekad alkoholu nelietojuša cilvēka smadzenes no retumis alkoholu lietojuša cilvēka smadzenēm (tās ir apjomā sarāvušās, čūlainas un tajās ir vairāk ūdens), bet hroniska alkoholiķa smadzenes izskatās drausmīgi.

6. Sirds slimības

Pēc līdzīga principa alkohols izraisa sirds slimības, kas ir viens no biežākajiem cilvēku nāves iemesliem. Laika gaitā dažādu iemeslu dēļ (mazkustīgs dzīvesveids, stress, neveselīgs uzturs, smēķēšana un arī alkohola lietošana) «aizsērē» sirds darbībai vitāli nepieciešami asinsvadi. Alkohola ietekmē radušies eritrocītu ķekari var aizsprostot «aizsērējušos» sirds darbībai nepieciešamos asinsvadus, kas var izraisīt pat cilvēka nāvi. Līdzīgā kārtā alkohols izraisa vai saasina arī citas slimības.

7. Alkohols bojā visas šūnas

Etilspirts ir ļoti labs, universāls šķīdinātājs, kurš spēj labi iesūkties, iekļūt citās vielās. Šūnu apvalks (membrāna) sastāv no taukiem (lipīdiem), kas nešķīst ūdenī un sargā šūnu no kaitīgu vielu ietekmes. Etilspirta molekula bojā šūnu apvalku un caur bojāto vietu šūnā var ienākt infekcijas, cita etilspirta molekula, šlakas, citas ķīmiskas vielas, kas var šūnu novājināt, sakropļot vai iznīcināt. Cilvēka organismā ir ļoti daudz šūnu un tās nepārtraukti atjaunojas, tāpēc atsevišķu šūnu bojāeja nebūtu nekas īpašs, BET: *) pārmērīgi šūnas bojājoši/nogalinoši procesi novājina organismu; *) ir šūnas, kuras kategoriski nedrīkst bojāt.

8. Alkohola ietekme uz bērniem

Bērni no vecākiem (viņu dzimumšūnām) manto vecāku un visu viņu senču uzkrāto ģenētisko informāciju, kas nosaka bērna fizioloģiskās īpašības (piemēram, smadzeņu lielumu), kas savukārt nosaka tā spējas, izturību, veselību, noslieces utt.

JO VESELĪGĀKI UN GUDRĀKI VECĀKI, JO BĒRNI SĀKOTNĒJI IR VESELĪGĀKI UN GUDRĀKI!!! JO NEVESELĪGĀKI, SLIMĀKI, DUMJĀKI VECĀKI (tai skaitā arī alkohola lietošanas dēļ), JO BĒRNI SĀKOTNĒJI IR SLIMĪGI UN MAZĀK ATTĪSTĪTI!!! Lietojot alkoholu (pat mazos daudzumos), cilvēks samazina savu nākamo bērnu iedzimto potenciālu!!!

ALKOHOLS BOJĀ ARĪ DZIMUMŠŪNAS (gan sieviešu, gan vīriešu), tas ir šūnas, no kurām rodas bērns (kuras izveido bērnu). Ja kaut viena no divām bērnu izveidojušajām dzimumšūnām ir alkohola sakropļota, tad piedzimst kropls vai nedzīvs bērns.

VĪRIEŠA DZIMUMŠŪNAS ATJAUNOJAS IK DIENAS (Dienā vīrietim veidojas apmēram 250 miljoni spermatozoīdu. Ja vīrietis nav lietojis alkoholu 3 mēnešus, viņa dzimumšūnas nebūs alkohola sakropļotas). Vīrietis, lietojot alkoholu, tikai indē sevi un tādējādi tikai samazina sava nākamā bērna iedzimto potenciālu (smadzeņu apjoms, veselīgums utt.).

SIEVIETES NEDRĪKST LIETOT ALKOHOLU VISPĀR NEKAD UN NEKĀDOS DAUDZUMOS!!! (Sieviešu dzimumšūnas neatjaunojas. Kopš dzimšanas katrai sievietei ir apmēram 1 miljons nenobriedušu olšūnu, kuras, sasniedzot attiecīgo vecumu, nobriest pa vienai.)

9. Sievietes vispār nedrīkst lietot alkoholu!!!

Sievietei kopš dzimšanas uzreiz ir dotas visas dzimumšūnas (olšūnas). Jaunas dzimumšūnas sievietes dzīves laikā nerodas, cik un kādas piedzimstot ir dotas, tādas arī ir. Olšūnas glabājas īpaši aizsargātā apvalkā, kurš aizsargā tās gandrīz pret jebkurām vielām un infekcijām, izņemot …. etilspirtu. Etilspirts kā labs šķīdinātājs spēj izsūkties cauri olšūnu aizsargapvalkam un neatgriezeniski sabojāt olšūnas (ne visas uzreiz, bet tik daudz un tik lielā mērā cik etilspirts ir izsūcies cauri olšūnas aizsargapvalkam).

JO SIEVIETE DZĪVES LAIKĀ SUMMĀRI VAIRĀK IR IZDZĒRUSI ALKOHOLU, JO LIELĀKA VARBŪTĪBA KA VIŅA DZEMDĒS KROPLU VAI NEDZĪVU BĒRNU!!!

Un, iespējams, kad pienāks laiks, tiks apaugļota tieši tā olšūna, kas savulaik tika sabojāta izdzerot «tikai» vienu glāzi šampanieša jaunajā gadā vai «tikai» vienu glāzi vīna tonusam. Šādas bojātas olšūnas apaugļošanas sekas ir nedzīva vai kropla bērna piedzimšana (prāta atpalicība, dažāda veida fiziskās kroplības, sirds defekti, augšanas grūtības u.c.). SIEVIETES KATEGORISKI NEDRĪKST LIETOT ALKOHOLU NEKAD UN NECIK!!!

10. Kādēļ daži nodzeras, bet citi nē? Kādēļ vieni «tur daudz», bet citi gandrīz nemaz?

Jo dažādiem cilvēkiem ir dažāds iedzimtais (ģenētiskais) potenciāls, jeb veselības rezerve. Vieniem cilvēkiem veselības rezerve ir liela un dzerot (vai savādāk aktīvi bojājot veselību) tā tiek tērēta, bet citiem iedzimtā rezerve ir maza un problēmas parādās ātri vai uzreiz. Tie, kuri dzerot, tērē savu iedzimto veselības potenciālu, atņem to saviem nākamajiem bērniem, jo dzerot (vai savādāk bojājot veselību) tā samazinās un bērniem iedzimtības ceļā nododamais veselības potenciāls ir mazāks.

Ir cilvēki, kuriem aknas spēj gandrīz pilnībā neitralizēt uzņemto alkoholu. Šādiem cilvēkiem alkohols kaitē minimāli, neatkarīgi no izdzertā alkohola daudzuma. Viena no šādu cilvēku pazīmēm – nereibšana (daudz dzer, bet nereibst). Mēdz gadīties, kad dēļ pārmērīgas alkohola lietošanas šādu cilvēku aknas zaudē savas spējas un viņi ļoti strauji nodzeras.

11. Kā rodas alkohols?

ALKOHOLS IR RAUGA BAKTĒRIJU IZKĀRNĪJUMI (rauga baktērijas ēd cukuru un izvada no sevis etilspirtu)!!!

Rauga baktērijas spēj pārstrādāt alkoholā JEBKURAS organiskas vielas. Ķīnā, piemēram, alkoholu taisa arī no cilvēku sūdiem un eksportē to.

Kā taisa vīnu? 1. Ielej pudelē vīnogu sulu. 2. Ielaiž vīnogu sulā rauga baktērijas. 3. Aiztaisa korķi un gaida. Rauga baktērijas ēd vīnogu sulā esošo cukuru, vairojas un nokārto savas dabīgās vajadzības, izdalot etilspirtu. Kad etilspirta koncentrācija bijušajā vīnogu sulā sasniedz 11%, rauga baktērijas nosprāgst pašas savos mēslos. Šādu šķidrumu sauc par sauso ordināro vīnu.

Ja «sauso ordināro vīnu» patur ilgāk un nofiltrē rauga baktēriju līķīšus, tad tas ir augstākās klases vīns un to pārdod par lielāku naudu. Ja, kad vēl rauga baktērijas ir dzīvas, tās negaidīti apstaro ar spožu gaismu, rauga baktērijas no pārsteiguma nomirst ar pirmsnāves caureju burbulīšu veidā. Šādu dzērienu sauc par šampanieti.

12. Smēķēšana

Cigaretes satur apmēram 60 (!) indīgu vielu, zināmākās no kurām ir darva un nikotīns. Cigaretes tiek speciāli ražotas, lai tās būtu maksimāli patīkami lietot un lai tās izraisītu maksimālu atkarību (pievieno speciālas aromāt un atkarību izraisošas vielas). Ar cigarešu indīgajiem dūmiem pakāpeniski tiek indēts viss organisms (caur ieelpotajiem dūmiem indīgās vielas nonāk asinīs, kuras aiznes indīgās vielas līdz visām šūnām).

Smēķēšana izraisa: *) Vēzi; *) Asinsvadu vājināšanos, asinsvadu plīsumus; *) Gangrēnu un locekļu amputāciju (galējos asinsvadu nosprostošanās gadījumos); *) Impotenci vīriešiem.

Katrs ieviltais cigarešu dūms izraisa asinsvadu spazmas (raustīšanos). Dēļ regulārām asinsvadu spazmām, smēķētāja asinsvadi kļūst trausli, nespēcīgi, mazāk elastīgi un sāk plīst.

00402_Smekesanas_ietekme

Ar laiku, kad asinsvadi ir kļuvuši neelastīgi un nespēcīgi, asinsvadu spazmu ietekmē asinsvadi nosprostojas (saraujas, bet neatraujas atpakaļ, nespēj atrauties atpakaļ). Ja nosprostais asinsvads atrodas ķermeņa vidusdaļā, tad orgāni parasti necieš, jo asinspievadei tiek atrasti «apvedceļi». Ja asinsvadu nosprostojums ir noticis ķermeņa gala daļā (kājas, rokas, pirksti), tad asinspiegādes «apvedceļš» neizveidojas, šūnām netiek piegādātas barības vielas un skābeklis, tās atmirst, sāk pūt (sākas gangrēna) un daļa no ķermeņa ir jāamputē. Locekļu amputācija ir klasiska ilglaicīgu smēķētāju problēma.

SMĒĶĒŠANA un ALKOHOLS – 10x kaitīgāk.

SIEVIETES KATEGORISKI NEDRĪKST SMĒĶĒT NEKAD UN NECIK!!! Smēķējot, sieviete indē savus nākamos bērnus, jo cigarešu dūmos esošās indes caur asinsvadu sistēmu tiek aizvadītas līdz olšūnām. Ja grūtniecības pirmo mēnešu laikā mirklī, kad bērnam veidojas Centrālā nervu sistēma (CNS), sieviete izsmēķē kaut vai puscigareti, tad bērns piedzimst kropls.

13. Alkoholiķi

ALKOHOLIĶIS – CILVĒKS, KURŠ REGULĀRI LIETO ALKOHOLU!!!

*) MĒRENIE IEDZĒRĀJI (GADĪJUMA DZĒRĀJI) – Dzer mazliet, retumis, «tikai pa svētkiem» utt.;

*) ŽŪPAS – Dzer bieži (vismaz reizi nedēļā) un pietiekami daudz, bet ir vēl pietiekami normāli (spējīgi strādāt, viss vēl nav pakārtots alkoholam);

*) HRONISKI ALKOHOLIĶI – Nožēlojamas, nodzērušās personas ar spēcīgi izteiktu alkohola atkarību. Visa dzīve tiek pakārtota alkoholam. Viss tiek nodzerts. Izskatās nožēlojami. Par hroniskiem alkoholiķiem kļūst apmēram 10% no visiem alkoholiķiem.

SOCIĀLI VISKAITĪGĀKIE IR MĒRENIE IEDZĒRĀJI, jo viņi attaisno dzeršanu, izplata mītus par alkohola lietošanu, iemāca jauno paaudzi lietot alkoholu (hroniskie alkoholiķi ir labs piemērs, kas māca nelietot alkoholu). Mērenie iedzērāji ar savu paraugu un sarunām parasti pieradina bērnus (jau līdz 3 gadu vecumam), ka lietot alkoholu ir labi.

13. Mīti par alkoholu

1) «MĒRENAS IEDZERŠANAS» MĪTS jeb mīts «DZERT IR SLIKTI, BET MAZLIET DRĪKST» (Drīkstot dzert glāzi sarkanvīna (šņabja) dienā; tikai svētkos; šņabja glāzi saaukstēšanās sākumā utt.). Nedrīkst dzert nevienu no alkoholu saturošiem dzērieniem ne cik un nekādos daudzumos, jo tas novājina organismu, pazemina ģenētisko potenciālu, izraisa un saasina virkni slimību, iznīcina smadzeņu šūnas, kropļo dzimumšūnas.

«Mērenas iedzeršanas» mītu, savas produkcijas noieta palašināšanai, radīja un izplata alkohola ražotāji. Šim mītam ir sena vēsture. Piemēram, vēl cariskajā Krievijā 1900ajos gados alkohola ražotāji mēģināja noalgot tā laika slavenākos zinātniekus, lai tie «zinātniski pamato» apgalvojumu, ka ir veselīgi dienā izdzert glāzi šņabja. To laiku zinātnieki ne tikai tam nepiekrita, bet asi pret to iestājās, tai skaitā slavenais krievu zinātnieks, Nobela prēmijas laureāts Ivans Pavlovs, kurš atklāti presē uzstājās pret šādu alkohola tirgotāju amorālu manipulāciju.

Mūsdienu expadomju telpā «mērenas iedzeršanas» mīti tika radīti pēc Staļina nāves PSRS propogandas iespaidā, kad Padomju valdība nolēma «pelnīt» uz savas tautas nodzirdīšanas rēķina un izvērsa visaptverošu alkohola un «mērenas iedzeršanas» tiešu un visvairāk netiešu reklāmu (filmas, dziesmas utt.)

2) ŠŅABIS AUKSTUMĀ SASILDA (Ja ir auksti, jāiedzerot šņabis un tad paliks siltāk). Alkohols, gluži pretēji, veicina ādas poru atvēršanos un organisms alkohola ietekmē straujāk zaudē siltumu. Īslaicīga siltuma izjūta pēc daudzgrādīga alkoholiska dzēriena iedzeršanas ir dēļ tā, ka no ķermeņa straujāk prom plūstošais siltums uzkrājas drēbēs. Vairums ziemā nosalušo cilvēku ir bijuši alkohola reibumā!!!

3) Kaukāzā dzer daudz vīna un ļoti ilgi dzīvo (sarkanvīna lietošana paildzinot dzīvi). Padomju laikā Kaukāzā bija ilgdzīvošanas pētījums, kurā tik tiešām tika konstatēts, ka dažos kalnu rajonos iedzīvotāji vidēji dzīvo ievērojami ilgāk nekā citur. BET TIE BIJA MUSULMAŅU RAJONI, KUR ALKOHOLU NELIETO VISPĀR (Islāms kategoriski aizliedz lietot alkoholu). Savukārt Kaukāza rajonos, kur ir vīna lietošanas tradīcijas, ilgdzīvošanas fenomens netika konstatēts.

4) ALKOHOLS NOŅEM STRESU (UZLABO GARSTĀVOKLI). Alkohols nomāc centrālo nervu sistēmu. Pasaules veselības organizācija alkoholu pieskaita depresantu grupai, kas bieži vien tieši pasliktina garastāvokli. Liela daļa pašnāvību tiek izdarītas tieši alkohola reibumā.

5) ALKOHOLS PALĪDZ SAAUKSTĒŠANĀS SĀKUMPOSMĀ. Alkohols dezinficē, bet tai pat laikā novājina organismu un izsauc citus kaitīgus blakusefektus. Daudz veselīgāks ārstēšanās veids ir kakla skalošana ar sāls (sodā) ūdeni, kumelīšu tējas dzeršana un/vai iešana karstā vannā, kas palielina cirkulējošo asiņu daudzumu.

14. Alkohols nogalina sabiedrību

Sabiedrības alkoholisma līmeņa mērīšana: *) pārvērš visu alkoholisko dzērienu apjomus tīra etilspirta mērvienībā (piemēram, 1l 11% vīna = 0,11l etilspirta); *) summē gada laikā pārdoto visu alkoholisko dzērienu apjomus; *) kopsummu izdala ar iedzīvotāju skaitu; *) Iegūst pārdotā (tātad izdzertā) tīra alkohola daudzumu uz vienu iedzīvotāju (litri uz iedzīvotāju).

Sabiedrības alkohola patēriņa normas (pēc PVO klasifikācijas): *) līdz 3 l/iedz. – zems alkohola patēriņš; *) 4-5 l/iedz. – vidējs alkohola patēriņš; *) virs 8 l/iedz. – rada sabiedrības ģenētisku deģenerāciju (degradāciju).

Daži zīmīgi valstu alkohola patēriņa rādītāji: *) Francija 1895.g.: 23l/iedz.; *) PSRS (60ie gadi): 1-3 l/iedz.; *) PSRS (80ie gadi): 11 l/iedz.; *) Turcija (2000ie gadi): 1,5 l/iedz.; *) Ķīna (2000ie gadi): 5 l/iedz.; *) Krievija un līdzīgi arī Latvija (2000ie gadi): 15-18 l/iedz.

15. Kādēļ ļauj smēķēt, dzert alkoholu un to vēl PLAŠI REKLAMĒ?

1) NAUDA (liela peļņa). Padomju laika 0,5l vodkas (šņabja) cena: – pašizmaksa 15 kapeikas (0,15 rubļi); – cena veikalos 3 rubļi 60 kapeikas (3,6 rubļi); – Peļņa: 24 reizes lielāka (tas ir, ieguldot, piemēram 1Ls, nopelnam 24 Ls)

2) KONKURĒJOŠU SABIEDRISKO GRUPU IZNĪCINĀŠANA. Paši nedzeram, bet citus pārliecinām, lai dzer, indē sevi un vēl maksā par to lielu naudu. Tādējādi apkārtējie tiek novājināti, ir slimi, dumji un nespēcīgi, atbrīvo nedzērājiem dzīves telpu un ļauj viņiem to vidū izcelties.

3) PASAULES PĀRAPDZĪVOTĪBAS PROBLĒMAS RISINĀŠANA. Lai, samazinot cilvēku skaitu uz planētas, mazāks cilvēku skaits būtu tieši jānogalina, viņus apmāna un pārliecina nogalināt pašiem sevi, lietojot alkoholu, cigaretes un vēl veicot daudzas citas stulbas darbības (un atkal: cilvēki, nogalinot paši sevi, vēl par to kārtīgi samaksā).

16. KĀ TIEK REKLAMĒTS ALKOHOLS UN CITI KAITĪGI UN NĀVĒJOŠI IERADUMI?

1. Klasiski, kā apmaksāta reklāma radio, TV, avīzēs, plakātos, kino utt.
2. Kā speciāli pasūtīti «zinātniski» «pētījumi», lekcijas, «speciālistu» slēdzieni par alkohola maz kaitīgumu vai pozitīvo ietekmi.
3. Caur īpaši izveidotām un apmaksātām filmām (multfilmām, izrādēm, grāmatām utt.) un to ainām, kurās tiek lietots alkohols, smēķēts, tiek slavētas un attaisnotas tamlīdzīgas darbības utt.
4. Caur populārām dziesmām (šlāgeriem u.c.) ar lipīgu meldiņu, kuru vārdos slavē alkoholu un tā lietošanu (piem.«Kā man garšo alus»,«Šur tur it nekur, krodziņā zem galda» utt.).
5. Kā slavenību «dzeltenās preses» izreklamēts piemērs (uzvedība un viedoklis). Plaši raksta par dzerstiņiem un dzerstiņos notiekošo, plaši izplata slavenību uzdzīves stāstus, viedokli, kas pamato, attaisno un slavē uzdzīvi, alkohola lietošanu utt.
6. Kā ieradums (tradīcija), ko tās veicēji ( «mērenie iedzērāji») nodod saviem bērniem un ar piemēru, ieteikumiem izplata savu paziņu lokā.
7. Kā masu alkohola lietošanas un tā slavināšanas pasākumi (piemēram, Oktoberfest Vācijā, dažādi koncerti ar alkoholdziesmu repertuāru un masveida lietošanu un arī tie paši Vispārējie latviešu dziesmusvētki, kuros atskaņoja arī dzērājdziesmas).

17. Avoti un papildinformācija

*) RAKSTS (latviski): Alkohols – sabiedrības nogalināšanas tehnoloģija (http://infoagentura.wordpress.com/2013/01/19/1253/);
*) LEKCIJA (krieviski): Vladimira Ždanova (Владимир Жданов) lekcija par alkohola un smēķēšanas kaitīgumu (http://depositfiles.com/files/iw31lui8n (intro: http://www.youtube.com/watch?v=rdDZPNmS0p8 ; http://www.youtube.com/watch?v=556-55l9osE));
*) FILMA (krieviski): «ТЕХНОЛОГИИ СПАИВАНИЯ» (Nodzirdīšanas tehnoloģija ), 2012;
*) GRĀMATA (krieviski): “Народные заблуждения и научная правда об алкоголе” (1924), Тяпугин Николай (Cilvēku maldi un zinātniska patiesība par alkoholu) (http://www.koob.ru/tyapugin/pravda_ob_alkogole);
*) GRĀMATA (latviski): “Dzert vai nedzert?”, Ēvalds Apīnis (http://www.host-a.net/u/fribuuki/dzertvainedzert.zip);
*) GRĀMATA (latviski): “Par alkoholismu” Imants Eglītis un Jānis Strazdiņš (http://uploadingit.com/file/o1nva32nhiwjyqvu/Par_alkaholismu.zip);
*) GRĀMATA (latviski): „Kā viegli atmest smēķēšanu”, Alens Karrs (http://www.host-a.net/u/fribuuki/atmestsmekesanu.zip);
*) ĪSFILMAS (krieviski): 13 alkohola nelietošanas sociālās reklāmas,kuras vienu brīdi rādīja pa Krievijas 1.TV kanālu (http://dfiles.ru/files/ow6ip38ms (DVD) ; http://dfiles.ru/files/lzezyvtgc (flv));
*) GRĀMATA (krieviski): “Алкогольный террор” (2010), Владимир Жданов (Alkohola terors) (http://dfiles.ru/files/xwo2jw08u);
*) FILMA (krieviski, apraksts – latviski): Kas patiesībā ir cigaretēs? Šokējoši! (http://infoagentura.wordpress.com/2012/01/15/kas-patiesiba-ir-cigaretes-sokejosi/);
*) INTERNETA MĀJASLAPA (krieviski): leģendārā krievi ķirurga, absolūtā nedzērāja un cīnītāja pret alkohola lietošanu Fjodora Uglova interneta mājas lapa, kura satur daudz materiālu un grāmatu par veselīgu dzīvesveidu un alkohola kaitīgumu (http://www.uglov.tvereza.info/).

Noformēts prezentācijas fails ar ilustrācijām: http://www.mediafire.com/download/96wlev0rki4id6q/Alkohols_cigaretes.ppt

Šis ieraksts tika publicēts K01: Par alkohola un smēķēšanas nāvējošo ietekmi, T: Lekciju prezentācijas. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.