GRĀMATA: “Pirmās 365 dienas bērna dzīvē”, Teodors Helbrige, Hermanis fon Vimpens

Šī ir ļoti vērtīga rokasgrāmata vecākiem par bērna attīstību pirmajā dzīves gadā (ar uzskatāmām fotogrāfijām par katru bērna attīstības posmu). Ar tās palīdzību varēsiet sekot sava bērna pareizai attīstībai vai arī novērst iespējamās problēmas. Grāmata ir tulkota 25 valodās. Ticiet, tā ļoti noderēs arī latviešu bērniem!

Minhenes Universitātes sociālās pediatrijas un jaunatnes medicīnas pētnieciskās iestādes zinātnieki un televīzijas speciālisti parādījuši tipiskas zīdaiņa attīstības stadijas pirmā dzīves gada laikā: rāpošanu, sēdēšanu, iešanu, tveršanu, juteklisko uztveri, runāšanu, valodas saprašanu, sociālo attīstību.

Šīs funkcijas pirmajās 365 dienās mēnesi pēc mēneša novēroja vairāk nekā 1300 zīdaiņiem. Deviņdesmit procenti visu bērnu attīstījās tā, kā parādīts šajā grāmatā. Tas nozīmē, ka ari Latvijā deviņdesmit procenti vecāku konstatēs, ka noteiktā mēnesī viņu bērns bez grūtībām ir sasniedzis attiecīgo funkciju apjomu. Desmit procenti vecāku secinās, ka viņu bērns varbūt tik tālu vēl nav ticis. Tomēr tam nevajadzētu kļūt par iemeslu uztraukumam, drīzāk gan par ieganstu bērnu ārsta apmeklējumam.

Iedzimto, kā ari agrīno bojājumu vai traucējumu diagnostika pierāda, ka labākie diagnostiķi ir vecāki. Viņi savu bērnu redz katru dienu. Viņi novēro tā izturēšanos gan dienā, gan naktī. Tāpēc viņi par savu mazuli var spriest labāk nekā ārsts, kurš bērnu izmeklē 20 minūtes vai varbūt pusstundu, un nezina, kā mazais izturas, piemēram, vakarā vai nakti. Katrs bērnu ārsts ļoti nopietni uztvers jūsu novērojumus un veiks bērna izturēšanās etioloģisku izmeklēšanu.

Ir viegli saprast, ka, piemēram, runāšanas atpalicības iemeslus pirmajā dzīves gadā (domāta pirmsverbālā valodas attīstība) nevar noskaidrot, izmērot asinsspiedienu vai izdarot rentgenuzņēmumu. Tādēļ līdzās klasiskajām bērnu ārstniecības metodēm ķermeņa un tā funkciju izmeklēšanai ir attīstījusies jauna — etioloģiskā diagnostika. Bērniem, kuri dažās funkcijās ir atpalikuši, šī diagnostika ar mērķtiecīgas ārstēšanas palīdzību dod iespēju novērst iedzimtus, kā ari agrīni iegūtus traucējumus vai bojājumus. Piemēram, zīdaiņi ar dzirdes traucējumiem kļūst mēmi 6 līdz 8 mēnešu vecumā. Tādēļ ārstēšana, tātad valodas terapija, ko veic paši vecāki, jāuzsāk krietni agrāk. Ja tas izdodas, bērna liktenis tiek labvēlīgi izmainīts. Bērns no savas mātes iemācās normālu valodu. Tādējādi mēs ceram palīdzēt daudziem bērniem, kuru atpalicību bez šiem norādījumiem varbūt nevarētu konstatēt pietiekami agri.

Tomēr vairākumam vecāku šī grāmata, cerams, sagādās prieku, redzot ka viņu bērns svarīgākajās funkcijās attīstās normāli.

Grāmatu var lejupielādēt te: http://www.mediafire.com/download/21khza1xhqir3d9/Teodors_Helbrige_Pirmas_365_dienas_berna_dzive_pdf.zip ; https://yadi.sk/i/h_pP4VQX3SQKHJ ; https://e-gramatas.com/arhivs/MEDICINA%20ARSTNIECIBAS%20AUGI/Pirmas%20365%20dienas%20berna%20dzive(T.Helbrige).fb2

Šis ieraksts tika publicēts T: Grāmatas. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.